SEFF na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie!

 

Zapraszamy 25 lipca na Dziedziniec Menniczy Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie na selekcję najciekawszych tytułów z zeszłorocznej edycji festiwalu SEFF. A wszystko to w ramach letniego cyklu "Wieczorów Filmu Europejskiego z OFFicyną". W programie: 

„Six Degrees”
reż. Trond Kvig Andreassen, 31 min, Norwegia, 2015 r.
 
„Sześć stopni oddalenia” to teoria, wedle której wszyscy jesteśmy powiązani najwyżej sześcioma stopniami znajomości. Ten dokument stanowi wnikliwą obserwację pewnej małomiasteczkowej społeczności i wystawia tę teorię na próbę, zabiera również nas w podróż po Stanach, jakiej prawdopodobnie nigdy w życiu nie doświadczyliśmy. Ważną rolę odgrywają tu przypadkowe spotkania, które decydują o ścieżce, którą podążamy. Dzieło Tronda Kviga Andreassena jest zabawne, zawiera wiele celnych obserwacji, choć momentami bywa okrutne. 
 
„Wreck”
reż. Jan Ijäs, 10 min, Finlandia/Włochy, 2016 r.
 
„Wreck” został nakręcony w latach 2014–2015 na cmentarzysku dla łodzi uchodźców na włoskiej wyspie Lampedusa, uważanej za jedną z najwspanialszych pereł Morza Śródziemnego i za symbol europejskiego raju. Jest to niezwykła opowieść o pewnej dziwnej metamorfozie, w której śmieci stają się elementami pożytecznymi. Historia o bezużytecznych przedmiotach niespodziewanie nabierających wartości.
 
„Papiers d'Arménie / Armenian Papers”
reż. Ornella Macchia, 7 min. Belgia, 2015 r.
 
Na targu w Erywaniu przesympatyczny kupiec zabiera nas w niezwykłą podróż i dzieli się z nami nie tylko swoimi owocami i warzywami, ale przede wszystkim swoją historią. W towarzystwie ptaków odkrywamy niezwykłe życie tego człowieka, wypełnione niemal wszystkimi kolorami Armenii. Francuska reżyserka w fascynujący i wręcz bajkowy sposób dokonała połączenia kina dokumentalnego i animowanego, w którym nie brakuje elementów charakterystycznych dla kina podróży.
 
„Condrong”
reż. Gonçalo Almeida, 11 min. Wielka Brytania, 2016 r.
 
Film Gonçalo Almeidy to intrygujące połączenie filmu dokumentalnego z kinem tajemnicy. Reżyser tworzy interesujące studium o duchowym dziedzictwie ludzi z Gambii. Tytułowy Condrong jest tajemniczym duchem, którego nie można zobaczyć, jednak odczuwa się jego obecność. Konsekwentna czarno-biała stylistyka tworzy niezwykły klimat tego obrazu, w którym nie brakuje elementów grozy i niepokoju. „Condrong” jest filmem głęboko metafizycznym, opowiadającym o ludzkiej potrzebie i tęsknocie do sfery niewidzialnej dla oczu. 
 
„Bussresan / The Bus Trip”
reż. Sarah Gampel, 14 min. Szwecja, 2016 r.
 
Sarah jest młodą reżyserką i właśnie została zaproszona na festiwal filmowy, na którym zostanie zaprezentowany jej film. Dziewczyna odbywa niezapomnianą podróż autobusem, ma nadzieję na emocjonujące dyskusje polityczne i przyjaźń. Rozmowy jednak ustają, gdy tylko bohaterka napomyka o okupacji Palestyny. Postanawia wówczas rozmawiać ze swoim zmarłym ojcem przez wyjątkowo hałaśliwą linię telefoniczną. „The Bus Trip” to wyjątkowy obraz rewelacyjnie łączący sekwencje dokumentalne z animowanymi. 
 
„West Empire”
reż. Mathieu Le Lay, 26 min. Francja, 2015 r.
 
Wspomnienia z zamierzchłych czasów, wymarłe miasta amerykańskiego Zachodu pełne są historii i legend. „West Empire” to krótkometrażowy film dokumentalny, który zabiera widza w głąb serc tych miast związanych z erą górniczą, w których żyje już niewielu ludzi. Mieszkańcy tych terenów położonych pośród amerykańskich pustyń egzystują ponad czasem. Ich jedynym priorytetem staje się poszukiwanie wolności. W filmie wysłuchamy historii tych ludzi, których szczere wyznania skłaniają do refleksji nad mechanizmami rządzącymi nowoczesnym społeczeństwem. Dzieło charakteryzuje się przepięknymi zdjęciami amerykańskich peryferii i westernową stylistyką. 
 
„The Postmodern Pioneer Plaque”
reż. Boris Kozlov, 8 min., Hiszpania, 2016 r.
 
W 1973 roku Carl Sagan, znany amerykański astronom i popularyzator nauki, stworzył dla NASA specjalną płytkę, która miała pomóc w badaniach kosmosu w czasie misji Pioniera 10. To była pierwsza wiadomość ludzkości skierowana do cywilizacji pozaziemskich. Dziś, cztery dekady później, świat zaczyna tworzyć nową zbiorową wiadomość. Film Borisa Kozlova to rzadko spotykane połączenie filmu dokumentalnego, animowanego i eksperymentalnego, które zainteresuje nie tylko miłośników astrofizyki. Obraz był prezentowany na wielu międzynarodowych festiwalach (USA, Londyn, Hiszpania, Niemcy, Włochy, Meksyk). 
 
Dyskusję poprowadzi dr Damian Romaniak - filmoznawca, literaturoznawca, doktor nauk humanistycznych, animator kultury filmowej, krytyk filmowy, publicysta, wykładowca. Gospodarz cyklu „Kino Konesera” w szczecińskich multipleksach Helios. Współpracuje z Onet.Film oraz portalem Horror Online. Obecnie jest współgospodarzem DKF-u Konfrontacje w Akademii Sztuki w Szczecinie.
 
Projekcja odbędzie się na Dziedzińcu Menniczym Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, ul. Korsarzy 34.
 
WSTĘP WOLNY
 
Projekt dofinansowany ze środków Gminy Miasto Szczecin i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej
 

 

 
Patronat medialny: TVP3 Szczecin
 

 

Partnerzy: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
 

 

Organizator projektu: Stowarzyszenie OFFicyna
 

 

 

dodane:: 2017-07-24
Znajdujesz się na stronie archiwalnej. Przejdź do serwisu aktualnej edycji Festiwalu.

Udostępnij: