Český Filmoznawca poleca - Lynch - czerwiec

 
Piątek 23.06.2017
 
rzuć okiem: Český Filmoznawca poleca – Lynch vol.1
Wstęp wolny
Godz. 21:00 
 
Retrospektywa twórczości jednego z najwybitniejszych wizjonerów współczesnego kina – Davida Lyncha. Zaproszenie dla wszystkich - nie tylko dla tych, którzy noszą się w wężowych kurtkach.
 
Filmowa niespodzianka # 1
Pierwszy w pełni autorski film Davida Lyncha. Sensoryczny, dwuznaczny i hipnotyzujący obraz wyniósł Lyncha do panteonu najważniejszych reżyserów XX wieku. A cała historia zaczyna się od znalezienie ludzkiego ucha.
 
Filmowa niespodzianka # 2
Kurtka z wężowej skóry, która symbolizuje „indywidualność i wiarę w wolność jednostki", dwoje zakochanych w sobie do szaleństwa ludzi i ścigające ich demony przeszłości. Baśń o miłości, przesiąknięta kiczem, przemocą, seksem, brutalnością, ale kończąca się happy endem. 
 
Sobota 24.06.2017
 
rzuć okiem: Český Filmoznawca poleca – Lynch vol.2
Wstęp wolny 
Godz. 21:00 
 
Filmowa niespodzianka # 3
Ten film definiuje jedno słowo: „dualizm”. Gdy widz zagłębia się w intrygującą historię o femme fatale i naiwnej blondyneczce, reżyser przewraca cały obraz do góry nogami wbrew zasadom logiki.
 
Filmowa niespodzianka # 4
Lynch podany sauté. Film mający niemal biblijny sposób kreacji, opowiada o drodze, wybaczeniu, przemijaniu i wolności przy użyciu maszyn rolniczych.
 
Niedziela 25.06.2017 
 
rzuć okiem: Český Filmoznawca poleca – Lynch vol.3
Wstęp wolny
Godz. 21:00 
 
Filmowa niespodzianka # 5
Jak głosi plotka, David Lynch zrezygnował z reżyserowania "Gwiezdne Wojny: Część VI - Powrót Jedi" na rzecz reżyserii tego filmu. Adaptacja znakomitej powieści, opowiadającej o wszechświecie,  w którym „melanż” przedłuża życie i umożliwia podróże kosmiczne. I nie jest to XXI wiek.
 
 
 
David Lynch (rocznik 1946) – jeden z najwybitniejszych wizjonerów współczesnego kina, zafascynowany surrealizmem i twórczością Franza Kafki, czołowy przedstawiciel filmowego postmodernizmu, twórca tak kultowych obrazów jak Głowa do wycierania, Blue Velvet, Dzikość serca i Mulholland Drive. Prawdziwa sławę zdobył w 1990 roku dzięki nowatorskiemu serialowi Twin Peaks, który zupełnie zmienił oblicze produkcji telewizyjnych. W tym samym roku otrzymał Złotą Palmę w Cannes za Dzikość serca, dzieło zostało okrzyknięte przez krytyków manifestem filmowego postmodernizmu. Lynch nie jest tylko filmowcem, ale także osiągającym sukcesy malarzem (studiował malarstwo w Waszyngtonie, Bostonie i Filadelfii). Niedawno Lynch przypomniał o sobie powracając z trzecim sezonem serialu Miasteczko Twin Peaks. 
 
Osiągnięcia:
1981: nominacja do Oscara za film Człowiek-słoń
1982: Cezar za film Człowiek-słoń
1987: nominacja do Oscara za film Blue Velvet
1990: cztery nominacje do nagrody Emmy za serial Twin Peaks
1990: Złota Palma w Cannes za film Dzikość serca 
2001: Złota Palma w Cannes za reżyserię filmu Mulholland Drive
2007: Nagroda specjalna Amerykańskiego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych za film Inland Empire
 
Partner pokazów:
 

Znajdujesz się na stronie archiwalnej. Przejdź do serwisu aktualnej edycji Festiwalu.

Udostępnij: