Przekraczanie Granic - Tomasz Raczek & Bartosz Wójcik '17

W tym punkcie programu tradycyjnie podjęta zostanie dyskusja na temat przyszłości kina. Tym razem oscylować będzie wokół zanikającej granicy pomiędzy gatunkami filmowymi. Ich źródłem jest między innymi coraz szersze zastosowanie animacji i technik komputerowych w filmie. Trzyczęściowy wieczór rozpocznie Andrzej Wojdała, przedstawiając ilustrowaną konkretnymi przykładami subiektywną historię zastosowania w filmie wirtualnej rzeczywistości w czasie rzeczywistym na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat. Potem skoncentrujemy się na współczesnym zastosowaniu różnych technik animacji w kinie dokumentalnym. Pozornie odległe od siebie gatunki od kilku lat tworzą udaną symbiozę. W drugiej części wieczoru obejrzymy kilka filmów krótkometrażowych o nietuzinkowych rozwiązaniach technicznych, a następnie – w trzeciej części – porozmawiamy z Tomaszem Raczkiem i Bartoszem Wójcikiem o tym, co może wydarzyć się w filmie jutro. 

 

Kurator: Bartosz Wójcik

Dyplomowany menadżer kultury, kurator, organizator i juror projektów artystycznych i festiwali filmowych, w tym od ponad dekady dyrektor artystyczny SEFF (do 2012 EFFD dokumentART); doktor nauk humanistycznych, wykładowca na Uniwersytecie Szczecińskim.

 

Kurator: Tomasz Raczek

Krytyk filmowy, publicysta, wydawca, wykładowca, dyrektor kanałów filmowych, twórca programów telewizyjnych i radiowych, autor i współautor książek o tematyce filmowej. Współpracownik gazet i czasopism, m.in. „Wprost”, „Rzeczpospolitej”, „Polityki”, „Filmu”, „Teatru”, „Ekranu”, „Kina”, „Cinemy”, „Playboya”, „The European” i „The Montreal Gazette”.

 

„Film a Wirtualna Rzeczywistość”

Wykład „Film a Wirtualna Rzeczywistość” opisuje, w jaki sposób i do jakich celów stosowano technologie wirtualne w przemyśle filmowym na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat. Nie będzie to przegląd technik tworzenia efektów specjalnych, których historia w filmie jest znaczne dłuższa, ale ilustrowana konkretnymi przykładami subiektywna historia zastosowania w filmie wirtualnej rzeczywistości w czasie rzeczywistym.

Andrzej Wojdała

Znany w międzynarodowej branży telewizyjnej od ponad dwudziestu lat. Były nauczyciel akademicki oraz autor wielu publikacji z zakresu grafiki komputerowej i wirtualnego studia telewizyjnego. Obecnie jest szefem zajmującego się technologiami wideo, grafiką oraz wirtualną rzeczywistością działu badawczo-rozwojowego firmy Avid Technology, a także dyrektorem jej polskiego oddziału.

 

 

Avid Technology Firma informatyczna, która trzydzieści lat temu zapoczątkowała nieliniowy montaż wideo. Do najbardziej rozpoznawalnych produktów należą: Pro Tools (montaż audio), Media Composer (montaż wideo), NEXIS (pamięć masowa), Interplay (zarządzanie bibliotekami wideo), Maestro (grafika). Ciągłe dążenie do poszukiwania nowych rozwiązań zaowocowało ponad 200 patentami i uznaniem w branży, o czym świadczą liczne nagrody – Oscary, Grammy oraz Emmy.


Przeszłe wydarzenia


Filmy poprzednich edycji

Znajdujesz się na stronie archiwalnej. Przejdź do serwisu aktualnej edycji Festiwalu.

Udostępnij: