Stargard - Piwnica Towarzystwa Przyjaciół Stargardu - SEFF on the Road Październik

SEFF on the Road w Stargardzie

Piwnica Towarzystwa Przyjaciół Stargardu
Rynek Staromiejski 4
Stargard

28.10 godzina 18:00

W sobotę 28 października zapraszamy na pokaz najbardziej intryugujących filmów z tegorocznej edycji Szczecin European Film Festival '17. Startujemy o godzinie 18:00 w Piwnicy Towarzystwa Przyjaciół Stargardu, Rynek Staromiejski 4 w Stargardzie.
Rzućcie okiem!

 W programie:

"Józio, chodź do domu"
D: Marcin Chłopaś, CI: Maja Nowak, Miłosz Mickiewicz, ED: Michał Chojnacki, Marcin Chłopaś, PL 2016, 30’


Społeczeństwa odrzucają "innych" z jakichś zazwyczaj absurdalnych powodów. W Polsce Żyd czuje się obco i jak obcy jest traktowany. Ten sam Żyd staje się obcym również w Izraelu, kiedy wychodzi na jaw, że nie jest obrzezany. "Józio, chodź do domu" to historia dziecka ludzi ocalałych z Holokaustu, które zostaje odrzucone wiele razy – zarówno przez Polaków, jak i Żydów. Bohater po raz pierwszy od 54 lat podróżuje do rodzinnego Wałbrzycha, tylko po to, żeby odkryć, że jego dom tak naprawdę nie istnieje. Muzykę do tego fi lmu skomponował Mikołaj Trzaska.

Nagroda Publiczności, ufundowana przez Telewizję Polską w ramach Szczecin European Film Festival '17.

"Jestem"
D, CI: Grzegorz Paprzycki, ED: Grzegorz Paprzycki, Dorota Roś, PL 2017, 23’


Para małżonków wybiera się w podróż przez francuskie Alpy. W pięknych krajobrazach dzielą się poglądami na temat wiary i powstania świata. Ta niezwykła etiuda dokumentalna pokazuje intymny obraz nieprzeciętnej pary, która bardzo się kocha, ale też w ciekawy sposób komentuje bieżące wydarzenia o tematyce społeczno-politycznej i religijno-metafizycznej (problem z Islamem, zaszłości historyczne związane z III Rzeszą). Grzegorz Paprzycki jest tutaj reżyserem, montażystą oraz autorem dźwięku i zdjęć. W efekcie powstało niebanalne połączenie dokumentu z filmem drogi.

Nagroda za najlepszy film, ufundowana przez Prezydenta Miasta Szczecin w ramach Szczecin European Film Festival '17.

„Gusla ou le Malins"
D: Adrienne Nowak, I: Eric Mauger, AN: Adrienne Nowak, Sandra Rivaud, Emilie Pigeard, Florent Morin, ED: Nazim Meslem, FR 2016, 9’


Główna bohaterka Adrianna wraca do Polski, kraju, w którym się urodziła. Młoda kobieta chce spotkać się ze swoją babcią i zapytać ją o jeszcze nie tak odległe czasy komunizmu. W wygodnej kuchni swojej ciotki i wujka dowiaduje się, że duchy komunizmu (i nie tylko one) do dziś nawiedzają polskich imigrantów, ale na szczęście istnieją stare, choć zaskakujące metody stawiania im czoła. Ta niezwykła animacja łączy w humorystyczny sposób świat realny z nadrealnym. Jak się okazuje, gusła i wróżby są do dziś mocno wpisane w polski koloryt.

Oficjalna selekcja Szczecin European Film Festival '17.

"Pan Charon"
D: Mateusz Żegliński, PL 2017, 12


Dokument kreacyjny. To fi lmowy portret mieszkającego w Wałbrzychu grabarza Grzegorza rejestrujący jeden dzień jego pracy. Film powstał jako etiuda studencka na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie. Otrzymał m.in. II nagrodę na 11. Festiwalu IN OUT 2017, II nagrodę na 6. Festiwalu Filmów Antydepresyjnych „Relanium” 2017 w Łodzi oraz nagrodę w kategorii najlepszy film 3. Festiwalu Filmów Dokumentalnych 2016 w Częstochowie.

Nagrody za najbardziej intrygujący film w konkursie Zachodniopomorskie Shorty, ufundowane przez firmę AVID Technology Poland i Dyrektora Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

"Once Upon a Line"

D: Alicja Jasina, PL 2016, 7’


Historia o mężczyźnie, który prowadzi monotonne życie, dopóki nie spotyka rudej kobiety. Wtedy jego świat staje do góry nogami – dosłownie i w przenośni. Animacja wygrała złoto na tzw. studenckich Oskarach i dostała się na krótką listę dziesięciu filmów ubiegających się o Oskara w kategorii krótkich filmów animowanych.

Nagrody za najbardziej intrygujący film w konkursie Zachodniopomorskie Shorty, ufundowane przez firmę AVID Technology Poland i Dyrektora Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

"Madness"

D, AN, ED: Adrian Szczepaniak, PL 2017, 6'24"


Film opowiada historię kilku bohaterów. Każdy z nich jest inny, łączy ich jednak zbytnie przywiązanie do telefonu komórkowego. Co może zdarzyć się, jeśli zatracą się w swoim technologicznym fetyszu aż do przesady? To właśnie pokazuje „Madness”. Film ujęty w eksperymentalnej formie muzycznego wideo, gdzie fi lm aktorski łączy się z animacją 2D. Teledysk do utworu „Madness” duetu SOXSO.

Nagrody za najlepszy wideoklip w konkursie POP SEFF, ufundowane przez firmę AVID Technology Poland i Dyrektora Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie w ramach Szczecin European Film Festival '17.

 

Więcej informacji na: http://europeanfilmfestival.szczecin.pl/

Współfinansowanie:
Gmina Miasto Szczecin, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopolskiego.

Patronat honorowy:
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta Miasta Szczecin, Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego.

Partner:
Towarzystwo Przyjaciół Stargardu

Organizator:
Stowarzyszenie OFFicyna

You're on the archive site. Go to the current edition of the festival website.

Udostępnij: