Kuratorzy, selekcjonerzy

Tomasz Raczek - recenzent teatralny i filmowy, kierownik literacki Teatru Komedia w Warszawie, Teatru Rozrywki w Chorzowie i Teatru Muzycznego w Gdyni oraz Zespołu Filmowego „Oko”. Redaktor naczelny Magazynu Filmowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Były wicedyrektor TVP 2. W 2002 r. wraz z Marcinem Szczygielskim założył Instytut Wydawniczy Latarnik im. Zygmunta Kałużyńskiego. Autor książek „Karuzela z idolami”, „Pies na telewizję”, „Karuzela z madonnami”, „Karuzela z herosami” oraz napisanych wspólnie z Zygmuntem Kałużyńskim: „Perłowej ruletki”, „Poławiaczy pereł”, „Pereł do lamusa”, „Alfabetu na 4 ręce” i pięciotomowego leksykonu filmowego „Perły kina”.

 

Dana Jesswein - kurator i koordynator projektów artystycznych, specjalista w dziedzinie zarządzania projektami oraz pozyskiwania funduszy finansowych ze źródeł zewnętrznych, od 2004 r. związana z miejscem sztuki OFFicyna; dyrektor biura Stowarzyszenia OFFicyna. Związana z festiwalem EFFD dokumentART od pierwszej edycji. W latach 2009-2011 kurator i koordynator wielu projektów kulturalnych (m.in. działalności wystawienniczej i kinowej Kina Obserwatorium, w tym projektu „Obserwatorium Filmowe”) jako zastępca dyrektora samorządowej instytucji kultury SZCZECIN 2016. Współautorka aplikacji SZCZECIN 2016.

 

dr Bartosz Wójcik - dyplomowany menadżer kultury, prezes Stowarzyszenia OFFicyna, szef miejsca sztuki OFFicyna 2001-2010, kurator i organizator projektów artystycznych, w tym dyrektor artystyczny SEFF (do 2012 EFFD dokumentART). Specjalista w zakresie stosunków polsko-niemieckich w dziedzinie kultury i sztuki, twórca multimedialny, stypendysta rządów niemieckiego i austriackiego, Fundacji im. Friedricha Naumanna. Laureat grantu NBP „młodym twórcom regionu” 2004 i nagrody National Geographic Traveller 2011. Doktor nauk humanistycznych, wykładowca Uniwersytetu Szczecińskiego. Związany z OFFicyną od jej początku.

 

dr Damian Romaniak - filmoznawca, literaturoznawca, doktor nauk humanistycznych na Wydziale Filologicznym US, animator kultury filmowej, krytyk filmowy, publicysta, wykładowca. W Szczecinie był gospodarzem cyklu "Kino Konesera" w multipleksach Helios, prowadzi również Akademicki Klub Filmowy "Cyklino", autor artykułów z zakresu filmu oraz literatury. Stale współpracuje z kwartalnikiem literackokulturalnym "eleWator" oraz portalem Horror Online. Obecnie współgospodarz DKF-u Konfrontacje w Akademii Sztuki w Szczecinie. 

 

Małgorzata Frymus - szczecinianka, absolwentka KUL i PWSTiT w Łodzi. Dziennikarka i publicystka Polskiego Radia Szczecin, współtwórczyni m.in. programów „Trochę Kultury” i „Posydeńki” – audycji dla ukraińskiej mniejszości narodowej. Współpracowała z Telewizją Polską oddział w Szczecinie. Zrealizowała kilkanaście programów i reportaży telewizyjnych. Wykładowca Uniwersytetu Szczecińskiego. Związana od lat ze Stowarzyszeniem OFFicyna, Zachętą Sztuki Współczesnej i Stowarzyszeniem Ińskie Lato Filmowe. Reżyserka filmów dokumentalnych „Historie z celuloidu” (2014) i „Wielka zielona ściana, Afryka – Afryce” (2015).

 

Tomasz Jóźwiak - absolwent marketingu i zarządzania Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu, muzyk. Koordynator projektów Performace Intermedia Festiwal oraz Stary Cyfrowy Szczecin, menedżer Europejskiego Festiwalu Filmów Dokumentalnych dokumentART i Szczecin European Film Festival. Członek Komisji Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego w roku 2015. Muzyk współpracujący m.in. z zespołami Chevy, My Riot, Ukeje, Chemia, K Bleax oraz Teatrem Lalek Pleciuga. Ze Stowarzyszeniem OFFicyna związany od 2010 r.

 

Ul Pazniak - urodził się w Białoruskiej Socjalistycznej Republice Radzieckiej w 1985 roku. W 2003 roku ukończył Liceum Plastyczne w Grodnie.Jest absolwentem Wydziału Sztuki Uniwersytetu Państwowego im. Janka Kupały w Grodnie.Laureat stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2012 roku. W 2016 roku na Wydziale Malarstwa i Nowych Media Akademii Sztuki w Szczecinie uzyskał tytuł magistra sztuki. W swojej praktyce artystycznej wykorzystuje takie media, jak: rzeźba, rysunek, performance i wideo.

Joanna Wójcik - Ukończyła kulturoznawstwo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Współpracowała z pierwszym prywatnie utworzonym po 1989 roku w Polsce czasopismem artystyczno-literackim „Nowy Nurt” przez cały okres jego wydawania. Publikowała także w „Polonistyce”, „fo:pa”, „Dialogach”. Współautorka wydanej przez Stowarzyszenie OFFicyna książki „Spacerkiem po Niebuszewie”. Organizuje w Szczecinie i regionie wydarzenia filmowe, często o charakterze edukacyjnym. Współpracuje ze Stowarzyszeniem OFFicyna, Stowarzyszeniem Wolontariuszy DA DU i Stowarzyszeniem Teatr Kana Uniwersytet Szczeciński.

Arne Papenhagen - Mieszka w Rostocku. Od 2016 r. jest dyrektorem FiSH (Festival im StadtHafen Rostock). Jest częścią zespołu festiwalowego i prezentuje wydarzenia filmowe podczas FiSH od 2008 r. W latach 2000-2011 pracował jako niezależny montażysta, realizator dźwięku i autor filmów dokumentalnych. Był członkiem jury komisji filmowej Meklemburgii-Pomorza Zachodniego i przewodniczącym Mecklenburg-Vorpommern Film e.V. Pracował też w innych jury filmowych, w tym w nagrody Findling na festiwalu dokumentART w Neubrandenburgu.

Paulina Ratajczak - animatorka kultury, producentka, założycielka Fundacji Las Sztuki; współorganizatorka i kuratorka galerii dla dzieci i młodzieży TWORZĘ SIĘ; współtwórczyni Filmowego Placu Zabaw.

Monika Matusiewicz  - Absolwentka ekonomii i dziennikarstwa na Uniwersytecie Szczecińskim. Zawodowo zajmuje się organizowaniem imprez na potężną skalę. W studenckim radiu BAS współprowadzi filmową audycję „Ćwierćfunciak z Serem”. Fanatyczka horrorów klasy D, miłośniczka Tarantino, von Triera. Można ją spotkać w Ceskym Filmie, gdzie rzadko pracuje, a częściej ogląda filmy...

 

Znajdujesz się na stronie archiwalnej. Przejdź do serwisu aktualnej edycji Festiwalu.

Udostępnij: