SEFF on the Road - Sri Lanka

Szczecin European Film Festival jest dostępny nie tylko w Europie! Już 7 marca SEFF on the Road dotrze na Sri Lankę, gdzie odbędzie się pokaz wybranych filmów SEFF'17. Jeśli będziecie w tym czasie na Sri Lance lub macie tam znajomych, to zapraszamy na University of Kelaniya Pokaz odbędzie się 7.03.2018 r. o godz. 11:00. Zapraszamy również do odwiedzenia strony uniwersytetu: http: http://www.kln.ac.lk/
 
 
W programie znajdą się następujące filmy:
 
Pudding
reż. Josua Tobias Krüger, DE 2016, 4'48”

Film, charakteryzujący się czarnym poczuciem humoru, brutalnie i z dobrą dawką przesady pokazuje, co znaczy starzeć się. Nawet droga do stołówki w domu spokojnej starości staje się przeprawą pełną grozy...
 

Monica
reż. Dimitris Argyriou, DE 2016, 5'

Monica marzyła w młodości o wykonywaniu zawodu fryzjerki. Niestety, życie nie potoczyło się tak, jak chciała. Sprawy poszły nie po jej myśli. W pewnym momencie stała się ofiarą handlu ludźmi i została zmuszona do prostytucji. Film w formie intymnego wywiadu przedstawia jej przejmującą historię. Film na podstawie autentycznej rozmowy.
 

Travelling with Maxim Gorkiy / Unterwegs mit Maxim Gorki  
reż. Kolja Kunt, Bernd Lützeler, DE 2014, 10’

Jak w wielu przypadkach, również tutaj chodzi raczej o aluzję niż opis. Tyczy się to także przedstawionych osób. Płaskie sylwetki ludzi. Ich głowy ukazane z profilu. Twarze bez wyrazu, formalne gesty. W tle odrobina codzienności: twarda, kanciasta, kamienna architektura, wyrastająca z papki kolorów i błota o odcieniach ochry, brązu i czerni. Pokazanie funkcji perspektywy centralnej. Wyidealizowane przedstawienie tropikalnego raju. O dziwo, nie ma tu żadnego absurdu.
 

Protokolle / Protocols
reż. Jan Soldat, DE 2017, 19’

Każdy człowiek ma jakieś marzenia. Co się jednak dzieje, gdy pragnienia te w sposób radykalny przekraczają tabu narzucone przez społeczeństwo i kulturę? Budzący grozę psychologiczny dokument Jana Soldata przedstawia trzech mężczyzn, których ukryte marzenia u niejednego widza wywołają obrzydzenie i szok. Bohaterowie chcą być zamordowani, poćwiartowani i zjedzeni. Wnikliwi odbiorcy mogą się doszukać podczas seansu nawiązań do znanych filmów o tematyce kanibalistycznej („Nadzy i rozszarpani”, „Milczenie owiec”, „Kanibal z Rotenburga”).
 

Sara the Dancer
reż. Tim Ellrich, DE/AT 2017, 12’30”

Sara nie jest kobietą, tylko urządzeniem. Jest kamerą Google Street View, która fotografuje ulice z dachu samochodu. Jednak kiedy po raz pierwszy usłyszała muzykę swojego kierowcy Larry’ego, coś zaczęło się w niej zmieniać. Głęboko poruszona tym odczuciem szuka pomocy w popularnej wyszukiwarce Google Search. Google, chcąc jak najlepiej dla swoich użytkowników, tylko wzmacnia jej pragnienia. Szybko prowadzi to do konfliktu egzystencjalnego związanego z faktycznym przeznaczeniem kamery.


Emergency Turned Upside-Down
reż. Oliver Ressler, AT 2016, 16’13”

Film zrealizowany podczas „lata migracji”, które miało miejsce w 2015 r. System Schengen został zawieszony na kilka tygodni i zamożne kraje europejskie tymczasowo otworzyły swoje granice uchodźcom. Film zrealizowany jest w formie brawurowej animacji, w której koncentracja widza nagrodzona zostaje pokazem graficznych możliwości, ciągiem zaskakujących skojarzeń i uniwersalnością przekazu. Dywagacja o potencjalnie wyobrażonym świecie bez granic nasuwa niezwykle ważne pytanie, czy istnieje możliwość wyrwania się ze znanej nam rzeczywistości, której rytm wyznaczają granice.


Tim & Tom
reż. Lutz Gottschalk, DE 2015, 4'47”
Dwaj bracia Tim i Tom mają właśnie obrabować stację benzynową. Kiedy po raz ostatni powtarzają plan, wszystko zaczyna dziać się nie po ich myśli. Czy skok przestępców-żółtodziobów mimo wszystko się powiedzie?

 

dodane:: 2018-03-05
Znajdujesz się na stronie archiwalnej. Przejdź do serwisu aktualnej edycji Festiwalu.

Udostępnij: