Opowieść o człowieku znajdującym się w szponach obsesji i paranoi. Animowany film z pogranicza horroru i psychologicznego thrillera. Coś dla miłośników „Psychozy” Hitchcocka i „Wstrętu” Polańskiego.
czytaj więcej
Któż nie marzy o tym, by stać się niewidzialnym? Niestety, niektóre marzenia się spełniają. I niosą za sobą szaleństwo.
czytaj więcejLota i Tigist to dziewczyny mieszkające w dwóch różnych krajach – w Bangladeszu i Etiopii. Obie urodziły się w obszarach wiejskich, obie doświadczyły biedy i molestowania. Jedyną szansą była dla nich ucieczka. Ich celem stały się wielkie miasta – Dhaka i Addis Ababa. Bohaterki wyruszają w niezwykle trudną podróż, w trakcie której, walcząc o lepsze jutro, poznają swoje przeznaczenie.
czytaj więcej
Mimo że od daty premiery tego dzieła minęło 85 lat, do dziś jest zakazany w Szwecji i Irlandii. Dzieło uznane za obsceniczne, brutalne i odrażające i poruszające jedynie kwestię inności.
czytaj więcejDokumentalny esej o kondycji współczesnego człowieka żyjącego w zachodnim społeczeństwie XXI w. opowiedziany głosami 21 bohaterów spotkanych w nowojorskim metrze. „21 x New York” to wielopoziomowa symfonia o tęsknocie za emocjami, potrzebie komunikacji i poszukiwaniu sensu istnienia. Transowy filmowy kolaż, który z fragmentów wspomnień, wypowiedzi, strzępków podpatrzonych sytuacji – niczym układanka z puzzli – buduje obraz zagubionego świata.
czytaj więcej
Podczas próby teleportacji dochodzi do pomieszania atomów ludzkich i owadzich. W wyniku nieudanego eksperymentu powstaje monstrum. Bohaterowie stają przed dylematem – zabić, czy pozwolić egzystować?
czytaj więcejRadioaktywne opady kosmiczne powodują, że umarli powstają z grobów. Film ten zapoczątkował nurt „zombizmu”, który króluje w horrorach do dzisiaj.
czytaj więcejDzieło o poetyckim tytule nawiązującym do geografii oraz wycinki drzew. Niesie za sobą jedno bardzo ważne przesłanie: uważaj na autostopowiczów!
czytaj więcejFilm ten jest krzykiem wszystkich dzieci gnębionych przez rówieśników, terroryzowanych przez fanatycznych rodziców i skrajnie samotnych. Bo czy zemsta nie ma smaku świńskiej krwi?
czytaj więcejFilm, który paraliżuje strachem wszystkich niejadków świątecznych wyrobów żelatynowych naszych babć. Galareta nie dość, że żyje, to jeszcze rośnie w siłę.
czytaj więcejTwórca takich arcydzieł, jak „Maczeta”, „Od zmierzchu do światu” i „Sin City” oddaje hołd amerykańskiemu kinu klasy C. W tym filmie jest wszystko – proteza z karabinu, zombie z Quentina Tarantino i Fergie.
czytaj więcej.
czytaj więcej
Miłość potrafi być wspaniałym uczuciem. Może rozjaśnić twoje życie. Ale może też być toksyczna, wyniszczająca i bolesna. Teledysk dla zespołu Yabloko Moloko z Jonem Otherem.
czytaj więcej
Produkcja: Polska 2017
Grupka ocalałych po tajemniczej katastrofie rusza w kierunku większego miasta w poszukiwaniu innych ludzi.
czytaj więcej
Wideo jest dyptykiem skupiającym się na mamach, których córki biorą udział w konkursach piękności. Po prawej stronie ekranu widać pokazy z Teksasu, podczas których dziewczynki tańczą przed jurorami, kierowane instrukcjami od matek oraz trenerów stojących za plecami jurorów. Po lewej stronie ekranu, jako kontrast dla obrazu po prawej, widać wyreżyserowane nagranie dorosłej tancerki, która zdejmuje z siebie elementy ubioru noszone przez dziewczęta.
.
czytaj więcej
Młoda kobieta odkrywa pozornie opuszczoną przestrzeń. Nagle zaczynają targać nią niekontrolowane spazmy. Jej ruchy przeradzają się w choreografię, a taniec przejmuje nad nią kontrolę... Muzykę skomponował Corentin Cardinaud.
.
czytaj więcej
Historia mężczyzny, który został uwięziony przez dwie dobrze zbudowane kobiety o pajęczych kształtach. Czy uda mu się uciec? Na uwagę zasługują niezwykłe i zaskakujące efekty specjalne.
czytaj więcej
Teledysk „Axion of Escobar” stworzony dla zespołu 2 SORT.
.
czytaj więcej
Bajka o powstaniu czarnej dziury to opowieść o psie Rulonie, który po spożyciu tajemniczej karmy zaczyna latać. Postanawia spełnić marzenia i leci w kosmos, gdzie napotyka morze słodyczy. Nieposkromiony apetyt psa staje się powodem jego problemów. Film powstał w Pracowni Animacji Izabeli Plucińskiej.
czytaj więcej
Produkcja: Polska 2017
Bajka o powstaniu czarnej dziury to opowieść o psie - Rulonie, który po spożyciu tajemniczej karmy zaczyna latać. Postanawia spełnić marzenia i leci w kosmos, gdzie napotyka morze słodyczy. Rulon nie potrafi opanować swojego apetytu. W pewnym momencie dopada go jednak samotność. Postanawia więc wrócić do domu. Okazuje się to jednak niemożliwe ponieważ Rulon stał się jamnikiem dłuższym niż Ziemia. Lewituje więc w przestrzeni kosmicznej pochłaniając wszystko co napotka na swojej drodze.
czytaj więcej
Historia wybitnego polskiego malarza Zdzisława Beksińskiego i jego skomplikowanej relacji z synem Tomkiem – niezwykle popularnym dziennikarzem muzycznym, cierpiącym na depresję i podejmującym wielokrotnie próby samobójcze. Wstrząsający, dokumentalny dramat rodzinny precyzyjnie zrekonstruowany na podstawie prywatnych, nigdy wcześniej w takiej formie niepublikowanych, dźwiękowych, filmowych i fotograficznych materiałów z archiwum Beksińskich.
czytaj więcej
Produkcja: Polska 2017
Film opowiada o Tymku Stebnickim 23-letnim Amerykaninie mieszkającym w Polsce. Główny bohater choruje na bolerioze już od pięciu lat. Choroba zabrała mu wszystko, co było dla niego cenne, zostawiając jedynie wiarę. W swoim codziennym życiu zderza się z trudnościami, które pokonuje bez strachu. Mimo poważnych drgawek wciąż wspina się na drzewa, tylko po to, by poczuć, że jest blisko Boga.
czytaj więcej
Historia dziennikarzy i aktywistów należących do ugrupowania RSS (Raqqa Is Being Slaughtered Silently). Od kiedy w 2014 r. syryjskie miasto Raqqa zostało opanowane przez ISIS, lokalni reporterzy ryzykując życiem, informują społeczność międzynarodową o zbrodniach dokonywanych przez bojowników Państwa Islamskiego. Film miał swoją światową premierę podczas tegorocznego Festiwalu Filmowego Sundance.
czytaj więcej
Diego mieszkał z matką i ciotką w gotyckim dworku w Meksyku. Pewnego dnia znalazł w wannie martwą matkę – najwyraźniej było to samobójstwo. Kiedy chłopiec trafia pod opiekę ciotki, nagle zaczyna chorować. Bohater widzi ducha zmarłej matki, który zamierza go ostrzec. Interesujący horror ocierający się momentami o kino klasy B.
czytaj więcej
„No ale musi być, czy ja wiem, coś dobrego” to cytat z rozmowy Fassbindera z matką z początku eseju filmowego „Deutschland im Herbst”, traktującego o działaniach Frakcji Czerwonej Armii (RAF). Niezwykły film Dedeka jest wielopoziomowy. To filmowa archeologia dziejów rodziców autora, skazanych za zamach terrorystyczny, którego być może nigdy nie popełnili. Osobista historia stanowi jednocześnie część politycznej, mentalnej i kulturowej narracji zachodnich Niemiec. Osobiste doświadczenie zdecydowanie przekracza formę autobiografii poprzez pokazanie RAF-u jako uporczywej pamięci zbiorowej.
czytaj więcej
Krótkometrażowy film o dwóch facetach przy automatach do gry w sklepie Don Quijote w Tokio. Film ten jest częścią serii „60secondsIn” Maxa Viktora Herberta.
.
czytaj więcej
Film składa się z 9000 ujęć, ożywiających 67-kilometrowy pas granicy niemiecko-duńskiej. Po długotrwałych krwawych konfliktach na tym terytorium, granica ta stała się ostatecznie miejscem pokojowym. Jej przebieg został ustalony w przeprowadzonym w 1920 r. referendum. Poszukiwanie najlepszej formy określania granic za pomocą demokratycznych środków jest procesem unikatowym w skali światowej.
czytaj więcej
Film oparty na faktach. 17-letnia dziewczyna cierpi na poważną fobię społeczną i jest praktycznie odcięta od świata zewnętrznego. Nigdy nie wychodzi z domu, jednak codziennie musi oglądać okrucieństwa, które codziennie przedstawiają telewizyjne wiadomości. W ten sposób bohaterka poznaje prawdę o niebezpiecznej naturze społeczeństwa. Obraz gościł na wielu światowych festiwalach.
czytaj więcej
Film zrealizowany podczas „lata migracji”, które miało miejsce w 2015 r. System Schengen został zawieszony na kilka tygodni i zamożne kraje europejskie tymczasowo otworzyły swoje granice uchodźcom. Film zrealizowany jest w formie brawurowej animacji, w której koncentracja widza nagrodzona zostaje pokazem graficznych możliwości, ciągiem zaskakujących skojarzeń i uniwersalnością przekazu. Dywagacja o potencjalnie wyobrażonym świecie bez granic nasuwa niezwykle ważne pytanie, czy istnieje możliwość wyrwania się ze znanej nam rzeczywistości, której rytm wyznaczają granice.
czytaj więcej
Oto co Jej umysł trzyma w środku. Nieujawnione żądze i tajemne pragnienia, cienka linia między rzeczywistością a światem marzeń. Teledysk wykonany dla znanego ukraińskiego zespołu Cape Cod z udziałem Constantine.
czytaj więcej
Film przedstawia historię pewnego mordercy, którego ściga cień. Czym on jest? Być może śmiercią, która chce go dopaść za popełniony śmiertelny grzech. Kim jest zabójca, który popełnił niewybaczalny życiowy błąd?
czytaj więcej
Faber Navalis to łacińska nazwa określająca budowniczego łodzi. Z pozoru tematem filmu jest odnawianie drewnianej łodzi, jednak w rzeczywistości ukazuje on ekstatyczny stan umysłu szkutnika. Włoski etnograf morski postanawia poznać tradycyjną sztukę budowania łodzi, by zgłębić metafizyczną wiedzę ukrytą w procesie konstrukcji drewnianego okrętu. Film jest eksperymentem w dziedzinie etnografii autobiograficznej, w której szkutnikiem jest sam reżyser. Obraz w niezwykły sposób łączy ze sobą estetykę i etnografię.
czytaj więcej
Zatopiona w wirtualnej rzeczywistości umiejscowionej w wyobrażonych na nowo latach '50, tęskniąca za macierzyństwem kobieta wykracza poza zasady gry. Teledysk dla Life Is Better Blonde.
czytaj więcej
FIRST WE FEEL THAN WE FALL autorstwa Jakuba Wróblewskiego i Katarzyny Bazarnik jest przełożeniem na język audiowizualny ostatniego utworu irlandzkiego pisarza Jamesa Joyce’a pt. Finnegans Wake, zazwyczaj nazywanego powieścią, w rzeczywistości jednak oniryczną narracją, w której wielopoziomowa fabuła rozwija się w sposób nielinearny na wzór labiryntu czy hipertekstu.
Nagrody i festiwale:
Najważniejsze wydarzenie roku w kategorii Media - Dwutygodnik.com / 2016
Practise As Research / Research As Practise, PWSFTviT / Łódz / 2017
The International Literary Festival Ha!wangarda / Kraków / 2016
Digital Humanities / 2016 / Kraków (wygrany Poster Slam)
Anniversary Joyce - XXV International James Joyce Symposium / Londyn / 2016
czytaj więcej
Produkcja: Polska 2017
Nastoletnia dziewczyna przeżywa fascynację jednym ze swoich rówieśników. Powstaje oniryczny kolaż związany z pierwszymi doświadczeniami cielesności okresu dojrzewania.
czytaj więcej
Niezwykle nowatorski, nieustannie trzymający w napięciu kolaż filmowy dokumentujący dysocjację, napastowanie seksualne i inne trudne do opisania przeżycia bohaterki. Dzieło w reżyserii Lexie Bean i Zacha Jamiesona wprowadzi każdego odbiorcę w stan prawdziwego niepokoju. Twórcy w niebanalny sposób pokazali to, w jaki sposób film może dokumentować wydarzenia traumatyczne, które odciskają piętno na całym późniejszym życiu.
czytaj więcej
Galaktyka to grawitacyjnie związany układ gwiazd.
czytaj więcej
Poświęcenie dla rzeki Ganges ukazujące jej narodziny i podążające za nią w jej podróży. Oddanie świętej rzece Ganges to oddanie życiodajnemu żywiołowi wody. Jednostka ludzka jest zunifikowanym ucieleśnieniem żywiołów, a czczenie pierwiastku leczniczego to czczenie tego, co jest w nas i uleczanie siebie. Ganges żywi 1/10 populacji świata. Teledysk do muzyki Ricky'ego Keja i Shankara Mahadevana.
czytaj więcej
Constantinos Christou zrealizował swój film, uczestnicząc w wymianie studenckiej w ramach programu Erasmus w Wielkiej Brytanii. Tematyka jest ściśle związana z niezwykle ważkim filozoficznym zagadnieniem czasu. Młody twórca chciał pokazać, jak mija czas, kiedy właśnie przeżywa się najlepszy okres w swoim życiu. Dzieło odznacza się przepięknymi zdjęciami oraz wspaniałą, hipnotyzującą muzyką. Wszystko to sprawia, że film snowi prawdziwą ucztę dla oczu i uszu.
czytaj więcej
Główna bohaterka Adrianna wraca do Polski, kraju, w którym się urodziła. Młoda kobieta chce spotkać się ze swoją babcią i zapytać ją o jeszcze nie tak odległe czasy komunizmu. W wygodnej kuchni swojej ciotki i wujka dowiaduje się, że duchy komunizmu (i nie tylko one) do dziś nawiedzają polskich imigrantów, ale na szczęście istnieją stare, choć zaskakujące metody stawiania im czoła. Ta niezwykła animacja łączy w humorystyczny sposób świat realny z nadrealnym. Jak się okazuje, gusła i wróżby są do dziś mocno wpisane w polski koloryt.
czytaj więcej
Świat, w którym dzieci znajdują się w centrum przyrody. Bawiąc się, pozostają z nią w harmonii. Celem filmu jest wyeliminowanie gier komputerowych dzieci i przeniesienie ich do serca natury.
czytaj więcej
Produkcja: Polska 2017
Wideoklip “Wysysacze” to autorska produkcja polickiej hordy HELLESS. Klip został zrealizowany do tytułowego utworu z debiutanckiej EPki wydanej we własnym zakresie w roku 2014. Zdjęcia kręcone były w sierpniu 2016 w Miejskim Ośrodku Kultury w Policach oraz w mrocznych i klimatycznych wnętrzach pałacu Siemczyno, gdzie klip miał swoją prapremierę w listopadzie 2016. Tam też zespół dał okolicznościowy koncert. Teledysk jest luźnym zapisem sekwencji wideo. Podstawowym założeniem produkcyjnym było stworzenie dynamicznej i surowej w obrazie kompozycji ze spontanicznie zarejestrowanych ujęć, aby zobrazować agresywny i żywiołowy klimat utworu.
czytaj więcej
.Eksperymentalne wideo oparte na mirażach świetlnych do muzyki stworzonej przez autora.
czytaj więcej
Peck wykorzystuje niepublikowane dotąd fragmenty niedokończonej książki Jamesa Baldwina i zestawia je z bogatym materiałem archiwalnym, łącząc przeszłość antyrasistowskich ruchów obywatelskich z teraźniejszym działaniem aktywistów z ruchu #BlackLivesMatter. To opowieść o segregacji rasowej, prześladowaniach i walce o prawa Afroamerykanów w USA. Film był nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Dokumentalny.
czytaj więcej
Lata 60. w Polsce. Anna jest nowicjuszką, sierotą wychowywaną w zakonie. Przed złożeniem ślubów matka przełożona stawia warunek: Anna musi odwiedzić swoją ciotkę Wandę, jedyną żyjącą krewną. Obie wyruszają w podróż, która ma im pomóc nie tylko w poznaniu tragicznej historii ich rodziny, ale i prawdy o tym, kim są.
czytaj więcej
Główny bohater stracił wszelką nadzieję na odnalezienie swojej zaginionej córki. Jednak ratunkiem może być tajemnicza aplikacja zwana iMedium, dzięki której każdy użytkownik może się łączyć ze zmarłymi ludźmi.
czytaj więcej
Produkcja inspirowana klasycznym gatunkiem filmowym, jakim jest symfonia miejska. Tytuł odnosi się do strofy z „Burzy” Williama Szekspira, opowiadającej historię Prospera, czarownika i prawowitego księcia Mediolanu. Nawiązując do manipulacji Prospera, film używa licznych trickowych zabiegów filmowych. Przesunięcia i zatrzymania czasowe, retrospekcje czy abstrakcje wizualne opisują rozwój Mediolanu, którego alegorią stają się głównie konstrukcje drapaczy chmur. Film zdaje się poszukiwać odpowiedzi na pytanie, czy da się wykrystalizować czas za pomocą przeterminowanego materiału filmowego?
czytaj więcej
W mroku nocy pewien człowiek przebywa w parku i nagle doświadcza zdarzeń, które są wstrząsające i niewiarygodne. Kino irańskie jest w Polsce od pewnego czasu dobrze znane, ale horror irański to prawdziwa rzadkość, więc film Abolfazla Tajika naprawdę warto obejrzeć.
czytaj więcej
Żeby pozwolić czemuś odejść, najpierw trzeba odnaleźć w swojej pamięci dźwięki i kolory które przypominają o bolesnych chwilach, to one są antidotum. To nagranie zawiera wspomnienia z innych stworzonych lustrzanką cyfrową nagrań, w tym nakręcone iPhonem fragmenty z dnia, kiedy umarła babcia autora; połączone z sekwencją z filmu „Tajimara, disappearing in the dust”. Muzyka: De Osos.
czytaj więcej
„Ja i mój pies to film”, do którego punktem wyjścia była relacja między mną i moim psem oraz granice, jakie człowiek stawia temu gatunkowi. Oddalone od realizmu przedstawienie postaci pozwala na luźną wariację na ten temat. Film z Pracowni Filmu Eksperymentalnego I.
czytaj więcej
Latający hipopotam poszukuje najbliższego jeziora, ryba ucieka przed rekinem, mały koala chce skakać jak kangur, a gwarny tłum słoni urządza przyjęcie, które doprowadza małpy do szału. To projekt Jazzoo – opowieść o barwnym świecie zwierząt, na którą składają się m.in. krótki film, książka, interaktywne koncerty, gry przeglądarkowe i aplikacje. Częścią jest też animowany serial, który ożywiają ekscytujące dźwięki szwedzkiego quintetu jazzowego Oddjob. Projekt pokazywany na Berlinale Generation 2017.
czytaj więcej
Para małżonków wybiera się w podróż przez francuskie Alpy. W pięknych krajobrazach dzielą się poglądami na temat wiary i powstania świata. Ta niezwykła etiuda dokumentalna pokazuje intymny obraz nieprzeciętnej pary, która bardzo się kocha, ale też w ciekawy sposób komentuje bieżące wydarzenia o tematyce społeczno-politycznej i religijno-metafizycznej (problem z Islamem, zaszłości historyczne związane z III Rzeszą). Grzegorz Paprzycki jest tutaj reżyserem, montażystą oraz autorem dźwięku i zdjęć. W efekcie powstało niebanalne połączenie dokumentu z filmem drogi.
czytaj więcej
Społeczeństwa odrzucają ,,innych” z jakichś zazwyczaj absurdalnych powodów. W Polsce Żyd czuje się obco i jak obcy jest traktowany. Ten sam Żyd staje się obcym również w Izraelu, kiedy wychodzi na jaw, że nie jest obrzezany. ,,Józio, chodź do domu” to historia dziecka ludzi ocalałych z Holokaustu, które zostaje odrzucone wiele razy – zarówno przez Polaków, jak i Żydów. Bohater po raz pierwszy od 54 lat podróżuje do rodzinnego Wałbrzycha, tylko po to, żeby odkryć, że jego dom tak naprawdę nie istnieje. Muzykę do tego filmu skomponował Mikołaj Trzaska.
czytaj więcej
Komunia w życiu katolickiego dziecka jest zawsze świętem niezwykłym i uroczystym, na którym spotyka się cała rodzina. Akcja filmu rozgrywa się w jednym dniu podczas uroczystości komunijnej małej dziewczynki. Dzieło charakteryzuje nietypowa, oryginalna poetyka łącząca domowe wideo z przepięknym kadrowaniem wystylizowanych, domowych wnętrz. „La comunión de la Nena” to niebanalna refleksja na temat rodziny i dzieciństwa, które z perspektywy lat jawi się jako wielka, nieuchwytna tajemnica.
czytaj więcej
Francesca to niemająca stałego zatrudnienia i pracująca na zlecenie nauczycielka gimnastyki. Mieszka samotnie z trójką dzieci na Sardynii. Kryzys ekonomiczny pogłębia się, a jej starania wydają się niewystarczające, by utrzymać taki status życiowy, którego pragnie dla siebie i swoich dzieci. Decyduje się więc spróbować swoich sił w telewizyjnym teleturnieju. „The Contestant” to obyczajowy dokument o niezwykle silnej i dynamicznej kobiecie, która dzielnie znosi przeciwności losu i stara się być jak najlepszą matką.
czytaj więcej
czytaj więcej
Surrealistyczna i sugestiwna podróż, która pokazuje metamorfozę kobiety porwanej przez ośmiornicę. Teledyskk dla zespołu Klyne.
czytaj więcej
Zwyczajne popołudnie na stacji kolejowej zmienia się za sprawą orkiestry. Teledysk dla zespołu Grand Mexican Warlock został nakręcony jednym ujęciem, z muzyką na żywo. Początkowo był on częścią pełnometrażowego dokumentalnego filmu muzycznego „Balaton Method” jako jeden z 19 oryginalnych teledysków.
czytaj więcej
W grudniu 2011 r. pewien ochroniarz został zabity przez watahę bezdomnych psów grasujących po ubogiej dzielnicy na obrzeżach Bogoty. Ta tragiczna informacja zainspirowała kolumbijskiego reżysera do zrealizowania niezwykłego animowanego filmu, który podejmuje ważką problematykę skupioną wokół takich zagadnień, jak ciało, dzikość i terytorium. Dzieło ogląda się niczym mroczny, niepokojący thriller. Wycie wygłodniałych psów w tle staje się przerażającym motywem przewodnim całego obrazu.
czytaj więcej
Ten niezwykły surrealistyczny horror w ciekawy sposób wykorzystuje motyw dwóch sióstr, których łączy ze sobą szczególna więź. Jest to także opowieść o demonach czających się w podświadomości. Film odznacza się nowatorstwem formalnym, ponieważ łamie tradycyjną narrację i przekracza granice języka audiowizualnego.
czytaj więcej
Film opowiada historię kilku bohaterów. Każdy z nich jest inny, ale wszystkich łączy zbytnie przywiązanie do telefonu komórkowego. Co może zdarzyć się jeśli każdy z nich zatraci się w swoim technologicznym fetyszu, aż do przesady? To właśnie pokazuje Madness. Film ujęty w eksperymentalnej formie muzycznego video, gdzie film aktorski łączy się z animacją 2D.
ZESPÓŁ SOXSO
czytaj więcej
czytaj więcej
Poetycki dokument o romskiej rodzinie, która spędza lato w łotewskich lasach, zbierając jagody w celach zarobkowych. Niesamowite opowieści o duchach snute podczas zbioru owoców stają się dla bohaterów pretekstem do refleksji nad swoją tożsamością jako grupy, a także swoim miejscu w niej. Bohaterowie zadają sobie egzystencjalne pytania, jak pogodzić przeszłość z przyszłością, tradycję z nowoczesnością. Ten niezwykły metafizyczny dokument pokazuje również ich wewnętrzną walkę o własną tożsamość, jej metaforą staje się podróż poprzez noc i dzień oraz dzień i noc.
czytaj więcej
Treść tej pracy traktuje o kodzie. Kodzie, który nas otacza, który buduje łańcuchy życia. Jest to kod będący źródłem wszelkich żyjących i martwych struktur. Czy istnieje związek między światem makro i mikro? Czy owad ma powierzchnię podobną do powierzchni księżyca? Film ten jest owocem współpracy pomiędzy holenderskim kompozytorem Stephanem Dunkelmanem a autriackim filmowcem Nikolausem Jantschem.
.
czytaj więcej
czytaj więcej
Produkcja: Polska 2017
Film jest zapisem reakcji zaproszonej do projektu performerki na wcześniej nagrane sekwencje fabularne. Performerka otrzymała jedynie imię postaci, w którą się wciela i kostium. Całość została zrealizowana w konwencji jednoosobowego teatru, staje się zapisem reakcji performerki na film, który powstał jedynie po to, aby ta mogła na niego zareagować. Gdy seans dobiega końca, widz i współtwórca spektaklu dostaje możliwość wzięcia udziału w innych przedsięwzięciach teatru dla jednego widza FatnazjeDam.
czytaj więcej
Mała Molly mieszka z rodzicami w kolorowym Potworowie. Spędza czas na zabawach ze swoim przyjacielem Edisonem, ale jak w to w życiu bywa, nadchodzą zmiany. Molly wkrótce przestanie być najmłodsza w rodzinie, zostanie starszą siostrą! I to nie byle jaką, ponieważ postanawia zostać najlepszą starszą siostrą na całym świecie.
czytaj więcej
Mały chłopiec żył w dżungli, gdzie stworzenia i rośliny wzajemnie podtrzymują się przy życiu, nie zakłócając środowiska. Film porusza problem wypierania dzikich zwierząt. Główny bohater stracił rodziców, gdy zdezorientowany słoń opuścił stado i przebił się przez mury wioski. Chłopiec zaczął się tułać, karmiąc się krabami i ryżem. W końcu przybył na równinę, aby sprzedawać produkty leśne.
czytaj więcej
Śnieg przykrył caluteńkie miasto. Nie wiadomo, skąd nagle pojawia się rodzina Inuitów. Wszyscy odśnieżają, a oni już zbudowali igloo i spokojnie łowią w przerębli. I chociaż nikt nie mówi ani słowa w ich języku ani żadne z nich nie rozumie francuskiego i tak pomogą sobie nawzajem, tak jak pomagają sobie Simeon i Kuduluk – nowi, najlepsi przyjaciele.
czytaj więcej
„Patrzą w dal, przygotowują się. Obrót, obrót i znów obrót, by zasilić wspólną machinę”. Kolaboracja Maïté Jeannolin i Charlotte Marchal w badaniu nad synkretycznym językiem między choreografią a kinematografią. Muzyka: Vecchione.
czytaj więcej
Produkcja: Polska 2017
Film stanowi przemyślenia dojrzałego już człowieka urodzonego bezpośrednio po wojnie. Wczesne lata dzieciństwa, wychowanie w rodzinie, oraz indoktrynacja polityczna w minionych latach powodowała, że postrzeganie lat wojny i Niemców miało czarną barwę. Zmiany polityczne, oraz możliwość poznania wroga moich Rodziców, powoduje konieczność przewartościowania stanowisk. Dla moich dzieci i wnuków stan wrogości jest nie do przyjęcia. Musimy wznieść się ponad przeszłe podziały. Fakt, że na polskiej ziemi powstał niemiecki cmentarz wojenny jest pewnym symbolicznym gestem normalizacji relacji między Niemcami i Polakami. Od szczerych intencji obu stron zależy jak szybko zakopiemy okopy.
czytaj więcej
Jaka dziwna kość! Ma mnóstwo kolców i trochę wygląda jak grzebień. Może to był korpus ptaka o bardzo wielu dziobach? Trójka odkrywców snuje hipotezy na temat wyglądu prehistorycznego stworzenia, którego szkielet znaleźli. Czy z pomocą naukowca zdołają ustalić, czyja to kość?
czytaj więcej
Film to historia odnalezionego projektu, który nie został doceniony przez poprzedni system. Dziś projektant Edmund Homa jest już niewidomy – pierwszy raz po 60 latach mierzy się ze swoim najważniejszym dziełem. Film z pracowni Filmu Eksperymentalnego II.
czytaj więcej
Produkcja: Polska 2016
Jak zamienić współzawodnictwo do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w twórczą koalicję miast? Czy w czasach talent show, w których artyści amatorzy występują za darmo, można stworzyć nową formułę muzyczną, pozwalającą na docenienie uznanych twórców? Film powstał podczas 13. edycji “Nut Fermentu” – widowiska muzycznego w formie telewizyjnego talk show, które funkcjonuje w internecie. Program stał się przestrzenią do współpracy muzyków z 7 polskich miast, wyznaczając nowy kierunek myślenia o promowaniu artystów w Polsce.
czytaj więcej
Produkcja: Polska 2016
Once Upon a Line to historia o mężczyźnie, który prowadzi monotonne życie, póki nie spotyka rudej kobiety. Wtedy jego świat staje do góry nogami - dosłownie i w przenośni.
Nagrody - Once Upon a Line
2017 shortlisted for British Academy of Film and Television Arts
2017 Best Animation at First Look Festival, Los Angeles
2017 Special Jury Award at Globe International Silent Film Festival
2017 1st Award in Student Competition at Athens Animfest, Greece
2016 shortlisted in Animated Short category, Academy Awards
2016 Student Academy Awards Gold Winner for ‘Once upon a Line’ short film
2016 Best Student Film Award at Animasyros International Film Festival, Cyprus
2016 Best Short Film at Mountain Shadow Film Festival, US
2016 Hollywood Eagle Award for the Best Animated Short at Polish Film Festival, Los Angeles, US
2016 Best Direction at Tofuzi International Festival of Animated Films, Georgia
2016 Audience Award at Les Nuits Magiques Festival, France
czytaj więcej
„GastaLoops” powstało jako osobisty projekt, maraton składający się ze 100 animacji stworzonych w 100 dni, przy użyciu trzech podstawowych kolorów (białego, czerwonego i czarnego). Połączenie surrealistycznych i pomysłowych GIF-ów, które idealnie oddają nietypowy wszechświat londyńczyka. Pod koniec tej podróży autor postanowił, że użyje utworu „Out” zespołu IISO.
.
czytaj więcej
Produkcja: Polska 2017
Dokument kreacyjny. Grzegorz pracuje jako grabarz. Mieszka w Wałbrzychu. Pan Charon to jego filmowy portret, w którym oglądamy jeden dzień z jego pracy. Film powstał jako etiuda studencka na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie. Nagrody filmu: II Nagroda 11. Festiwalu IN OUT 2017; II Nagroda 6. Festiwalu Filmów Antydepresyjnych „Relanium” 2017 w Łodzi; Najlepszy film 3. Festiwalu Filmów Dokumentalnych 2016 w Częstochowie; Wyróżnienie 5. Festiwalu Filmów Frapujących 2016 w Gorzowie Wielkopolskim.
czytaj więcej
Na targu w Erywaniu przesympatyczny kupiec zabiera nas w niezwykłą podróż i dzieli się z nami nie tylko swoimi owocami i warzywami, ale przede wszystkim swoją historią. W towarzystwie ptaków odkrywamy niezwykłe życie tego człowieka, wypełnione niemal wszystkimi kolorami Armenii. Francuska reżyserka w fascynujący i wręcz bajkowy sposób dokonała połączenia kina dokumentalnego i animowanego, w którym nie brakuje elementów charakterystycznych dla kina podróży.
czytaj więcej
Film przedstawia wyjątkowość chwili mijania innego pociągu nocą, kiedy okna tego drugiego wagonu stają się plamami światła w czarnej pustce, wrotami do innego świata. Pojedyncze okna zwolnione są do 10% czasu rzeczywistego, uwydatniając ruch pasażerów z równoległego wagonu. Ścieżka dźwiękowa tego „drugiego” miejsca, której źródłem jest wnętrze pierwszego wagonu, jest dopasowana tempem do obrazu, stając się abstrakcyjnym hukiem wtórującym czarnej pustce.
czytaj więcej
Produkcja: Polska 2017
Film parodiujący reklamy cudownych leków niwelujących wszelkie bóle.
czytaj więcej
To jednokanałowe wideo można traktować jako film krótkometrażowy bądź zapętloną wideo-instalację. Praca składa się z materiału nakręconego na przestrzeni lat (większość nagrana za pomocą iPhone’a z aplikacją Filmic Pro) i połączonego m.in. z mocno zmanipulowanym materiałem z sieci i fragmentami nagrań domowych. Film jako wizualne przedstawieniem własnych myśli i wspomnień autora, lecz na tyle niejednoznaczny, że pozwala widzowi na wszelkie unikalne interpretacje.
.
czytaj więcej
Eksperymentalna operacja kosmetyczna kończy się niepowodzeniem i ma przerażające skutki. Pacjent staje się wściekłą bestią żądną krwi. Koneserzy kina grozy na pewno dostrzegą nawiązania do filmów o zombi i kultowego „It’s Alive” Larry’ego Cohena.
czytaj więcej
Czekając na zmianę świateł drogowych, elegancko ubrany mężczyzna traci głowę w geometrii. „Percolometria” to film modowy dla włoskiej marki Corneliani.
.
czytaj więcej
Kasia jest dziewiętnastoletnią Ukrainką, która żyje z dwa lata starszym Emilem pochodzącym z Polski. Młody mężczyzna dotychczas pracował jako kierowca ciężarówki. Pewnego dnia postanawia zrezygnować z pracy i razem z Kasią zarabiać sprzedając swoje życie intymne w Internecie. Oboje zarabiają pieniądze na portalu oferującym widzom seks na żywo. Emil waha się, czy powiedzieć o tym kontrowersyjnym zajęciu ojcu. Maciej Jankowski stworzył bardzo odważny dokument o młodych ludziach, którzy poszukują swojego miejsca w życiu.
czytaj więcej
Niewielkie miasto w Polsce. Dzień z życia nastolatków właśnie kończących szkołę podstawową. Niewinnie zapowiadające się spotkanie trójki bohaterów prowadzi do nieoczekiwanego, przerażającego finału. Kreacje debiutujących na ekranie aktorów jeszcze długo po seansie nie pozwalają o sobie zapomnieć. Nagrodzony w konkursie SCRIPT PRO scenariusz został zainspirowany prawdziwą historią. Film miał swoją premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastian.
czytaj więcej
Niemy horror o człowieku, który ciężko pracuje dla obiektu swojej miłości. Zakończenie filmu powinno zaskoczyć niejednego widza.
czytaj więcej
Krótki muzyczny eksperyment przy użyciu animacji poklatkowej, autorstwa irańskiego artysty, do muzyki Grégoire'a Lourme.
czytaj więcej
Teledysk o zaginionym chłopcu i cyrku. Chłopiec w masce niedźwiedzia bawi się w chowanego w lesie, podążając za kretem i innymi zwierzętami trafia do cyrku. Tam jednak świat jest postawiony na głowie. Lew tresuje człowieka, królik zostaje magikiem. Ludzie są cierpiącą rozrywką tego cyrku. Co stanie się jeśli widzowie odkryją, że chłopiec również jest człowiekiem?
czytaj więcej
Intymna opowieść o relacji łączącej ojca z córką opowiedziana w dziewięciu rozdziałach. Polska reżyserka Sylwia Rosak w niebanalny sposób pokazuje, jak życie człowieka dzieli się na poszczególne fragmenty. Każdy z nich jest metaforycznym wspomnieniem z czasów wczesnego dzieciństwa, okresu dojrzewania i dorosłego życia. Ważną rolę w tym filmie odgrywa postać ojca, który bardzo wyraźnie zapisał się w pamięci bohaterki i ma wpływ na jej obecne życie.
czytaj więcej
Każdy człowiek ma jakieś marzenia. Co się jednak dzieje, gdy pragnienia te w sposób radykalny przekraczają tabu narzucone przez społeczeństwo i kulturę? Budzący grozę psychologiczny dokument Jana Soldata przedstawia trzech mężczyzn, których ukryte marzenia u niejednego widza wywołają obrzydzenie i szok. Bohaterowie chcą być zamordowani, poćwiartowani i zjedzeni. Wnikliwi odbiorcy mogą się doszukać podczas seansu nawiązań do znanych filmów o tematyce kanibalistycznej („Nadzy i rozszarpani”, „Milczenie owiec”, „Kanibal z Rotenburga”).
czytaj więcej
Lato 1945. Tadeusz, były żołnierz AK, któremu wojna zabrała wszystko i niczego nie oszczędziła, wędruje przez Mazury. Dociera do wdowy po niemieckim żołnierzu, którego śmierci był świadkiem. Na tle krajobrazu wyniszczonego przez wojnę, gdzie nadzieja stała się narzędziem propagandy, między dwojgiem ludzi z odległych światów rodzi się miłość… niemożliwa?
czytaj więcej
Produkcja: PL 2011
Dominik, wrażliwy nastolatek z bogatej, lecz dysfunkcyjnej rodziny, zostaje upokorzony i odrzucony przez rówieśników, gdy przypadkowo ujawnia swoje homoseksualne skłonności. Załamany chłopak znajduje zrozumienie u Sylwii, zafascynowanej autodestrukcją i śmiercią dziewczyny, którą spotyka w sieci. Bohater coraz bardziej pogrąża się w wirtualnym świecie, tracąc poczucie rzeczywistości i uciekając od normalnego życia.
czytaj więcej
Film z poetyckiej perspektywy pochyla się nad człowiekiem w kontekście zapomnianej przestrzeni oraz śladów jego istnienia.
.
czytaj więcejSara nie jest kobietą, tylko urządzeniem. Jest kamerą Google Street View, która fotografuje ulice z dachu samochodu. Jednak kiedy po raz pierwszy usłyszała muzykę swojego kierowcy Larry’ego, coś zaczęło się w niej zmieniać. Głęboko poruszona tym odczuciem szuka pomocy w popularnej wyszukiwarce Google Search. Google, chcąc jak najlepiej dla swoich użytkowników, tylko wzmacnia jej pragnienia. Szybko prowadzi to do konfliktu egzystencjalnego związanego z faktycznym przeznaczeniem kamery.
czytaj więcej
Film opowiada historię uchodźców, którzy zginęli na morzu. Wykorzystuje w tym celu symboliczne elementy ich dobytku, który zostaje wyrzucony na brzeg.
.
czytaj więcej
czytaj więcej
Walt Disney zmarł 50 lat temu. Do dzisiaj miliony dzieci dorastają na filmach, które zrealizował. Legendarny reżyser cały czas jest postrzegany jako ucieleśnienie ,,amerykańskiego snu”. Podczas pisania pracy licencjackiej student wraca wspomnieniami do swojego dzieciństwa – czasu, kiedy był zafascynowany USA. W młodym wieku stracił matkę i zawsze identyfikował się z osieroconymi bohaterami kreskówek Disneya. Obecnie jednak jego uwagę przykuwają amatorskie nagrania wideo – to w nich poszukuje „prawdziwej” Ameryki. Ten film to niezwykły, eseistyczny „strumień świadomości”.
czytaj więcej
“Sit Down, Rise Up” to naładowany muzycznie film o jedności przez indywidualizm i o tym jak ważna jest walka przeciwko nadużywaniu władzy. Zainspirowany sztandarową sceną z filmu „Casablanca”, „Hamiltonem” Lina-Manuela Mirandy i „The Get Down.” Klasa szkolna w dystopicznym świecie pozbawionym indywidualizmu, w którym rządzi niesprawiedliwy nauczyciel. Muzykę stworzył Paul Daniel Torres, za zdjęcia i dźwięk odpowiada Stéphan André Guschewski.
czytaj więcej
czytaj więcej
Dwuczęściowa instalacja wideo. Jest okazją do estetycznej i politycznej refleksji nad konfliktem zbrojnym, który panuje w Syrii od 2013 r. Stworzona z nagrań nalotów bombowych z Youtube instalacja zwraca uwagę na cenzurę medialną wprowadzaną przez reżim Bashara Al Assada, jak i na nieczytelność konfliktu. Wojna oraz jej ofiary są tutaj niewidzialne, jednak ucieleśnione w ruchach kamery i w niebezpieczeństwie, które wisi w powietrzu.
czytaj więcej
Biega na siłowni znakomitego uniwersytetu. Wygląda pięknie – jest wysportowana, mądra, kobieca i jednocześnie zawsze silna. Podtrzymywanie wizerunku pielęgnowanego w mediach społecznościowych to rzeczywistość niemożliwa, a jednak codzienna. Od września 2014 r. do sierpnia 2015 r. Annika Glass studiowała chiński na Narodowym Uniwersytecie Tajwańskim (NTU) w Tajpej, jednym z najlepszych uniwersytetów w Tajwanie. Zdjęcia wykonano na tamtejszej siłowni służącej nie tylko do treningów, ale również do strzelania selfie i innych czynności związanych z utrzymaniem wizerunku, a tym samym zachowaniem pozorów.
.
czytaj więcej
Vincent słyszy głosy i cuda, ale nie wie, skąd one pochodzą. Prowadzony przez dwóch psychiatrów rozpoczyna wędrówkę w głąb siebie. Ten intrygujący film, będący dokumentem i jednocześnie psychologicznym horrorem, próbuje odpowiedzieć na pytanie, czy halucynacje są objawem choroby psychicznej, a może są to głosy pochodzące z zupełnie innego świata?
czytaj więcej
Strach jest zabójcą. Strach przed miłością. Przed utratą władzy. Przed nieznanym. Strach. Teledysk czeskiego zespołu Martina Trchová & Trio przedstawia historię strachu.
czytaj więcej
Wyobraź sobie, że znajdujesz się w Grecji i dryfujesz po Morzu Jońskim. Pozostawiony na pastwę losu kapryśnemu morzu, unosisz się w kierunku brzegu niezamieszkałej wyspy Zeus. Film Niny Schipoff odznacza się przepięknym, realistycznym kadrowaniem morskich głębin, dzięki którym widz może poczuć się tak, jakby sam był wewnątrz oceanu. ,,stranding” posiada też głęboką i pozbawioną słów refleksję na temat dwóch światów – wody i lądu. W jaki sposób można wyznaczyć ich granicę?
czytaj więcej
To praca traktująca o podjęciu kluczowej decyzji, o pójściu w nieznane, zyskaniu większej świadomości na temat samego siebie. Takie działania zawsze wiążą się z ryzykiem, bo może się zdarzyć tak, że to, do czego dotrzesz w takiej podróży nie będzie ci się podobać, nie będzie, tym czego byś się po sobie samym spodziewał. Taką decyzję podejmuje się kiedy najwyższym dobrem dla człowieka jest prawda.
czytaj więcej
Mini klip muzyczny i singiel z historią katastrofy w Czarnobylu w tle. Chłopiec który opuścił to miejsce po wypadku powraca do Strefy Wykluczenia, żeby wziąć udział w zbudowaniu sarkofagu „Shelter-2.” Inspiracją była budowa Sarkofagu NSC – powłoki ochronnej dla IV reaktora jądrowego w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Autorkami projektu są Iryna Nikolaienko i znana ukraińska muzyk Mykytą Rubchenko wraz z ukraińską orkiestrą etno-symfoniczną.
.
czytaj więcej
Codziennie o 20:33 grupa pracowników biurowych wsiada do pociągu z Churchgate do Borivali. Trasa ta jest dla nich muzyczną podróżą symbolizującą koleżeństwo, która podnosi na duchu pod koniec ciężkiego dnia. Na każdym przystanku dołącza do tej radosnej grupy coraz więcej ludzi; muzyka natęża się i zagłusza dysonans agresywnych głosów pasażerów kolei, wypełniając ich duchem świętowania.
czytaj więcej
Po upływie dziesięcioleci rasizm nadal jest problemem, a brutalność policji jest współcześnie wśród najpopularniejszych wiadomości. Każdego dnia Afroamerykanie mogą bez powodu stracić życie z rąk policji... Lenny Henry zabiera nas do smutnego, ale prawdziwego świata niesprawiedliwości, z którą obecnie się spotykamy.
czytaj więcej
„The Deal” jest krótkometrażową, animowaną opowieścią o kojarzeniu małżeństw na przełomie lat 50. i 60. ubiegłego wieku na wschodnio-polskim pograniczu. Scenariusz jest oparty na fragmencie pamiętnika Mikołaja Smyka, dziadka reżyserki. Przedmioty występujące w animacji (autentyczna chusta, polskie oraz rosyjskie książki czy sam pamiętnik) pomagają usytuować historię w jej pierwotnym środowisku, wyrażają też atmosferę tamtych czasów. Film jest niezwykle osobistą refleksją na temat meandrów pamięci i rzeczy, które przywołują wspomnienia.
czytaj więcej
Produkcja: Polska 2016
Film oparty na opowiadaniu Stefana Grabińskiego pt. Szary Pokój. Młoda dziewczyna przeprowadza się do nowego lokum. Ktoś odnajduje ją jednak i tutaj.
czytaj więcej
W 1973 roku Carl Sagan, znany amerykański astronom i popularyzator nauki, stworzył dla NASA specjalną płytkę, która miała pomóc w badaniach kosmosu w czasie misji Pioniera 10. To była pierwsza wiadomość ludzkości skierowana do cywilizacji pozaziemskich. Dziś, cztery dekady później, świat zaczyna tworzyć nową zbiorową wiadomość. Film Borisa Kozlova to rzadko spotykane połączenie filmu dokumentalnego, animowanego i eksperymentalnego, które zainteresuje nie tylko miłośników astrofizyki. Obraz był prezentowany na wielu międzynarodowych festiwalach (USA, Londyn, Hiszpania, Niemcy, Włochy, Meksyk).
czytaj więcej
Część serii „The Altered Reality”. Praca Czasu i Przestrzeni. Powielenie człowieka poprzez jego izolację. Istnienie w równoległych rzeczywistościach. Pojawianie się i Znikanie. Zaczynanie i Kończenie. Kończenie i Zaczynanie. Powtarzanie i Cykliczność.
czytaj więcej
Thea ma 12 lat. Lubi grać w piłkę nożną i przebywać ze swoimi przyjaciółmi. Dlaczego marzy o tym, by zostać pilotem helikoptera ratunkowego? Dziewczynka cierpi na poważny rodzaj epilepsji, jednak w filmie dzieli się swoimi przemyśleniami na temat rzeczy, które sprawiają jej przyjemność. Obserwujemy Theę i jej rodziców podczas długiego pobytu w szpitalu pewnej zimy, po którym następuje powrót do domu. W szpitalnej szkole, podczas zajęć z rzeźbienia w drewnie, mała bohaterka przygotowuje prezent dla kogoś, kto jest jej bardzo bliski.
czytaj więcej
Teledysk o radości, która jest silniejsza niż strach, o mrocznej podróży w nieznane i rzucaniu światła, by odkryć prawdę czy prawdziwe oblicze człowieka. Teledysk dla zespołu A Flow Mobz.
czytaj więcej
Realizacja, scenariusz, zdjęcia, dźwięk: Mariusz Wirski
Montaż: Mariusz Wirski, Piotr Zarzycki
Producenci: Wanda Dittrich, Mariusz Wirski, Piotr Zarzycki
Produkcja: MWM Art Film
Narrator pierwszoosobowy wykorzystuje w niecodzienny sposób narzędzia do kreacji filmu. Twórca odsłania swoją wrażliwość na światło, ruch i przestrzeń podkreślając ulotność tych elementów budujących mikrokosmos wrażeń.
czytaj więcej
Teledysk zainspirowany klasycznymi filmami o potworach z lat '50. Starsza kobieta ucieka przed rekinem: przez las, przez ulice Paryża... Teledysk dla francusko-amerykańskiego zespołu Joon Moon.
czytaj więcej
„Treetops” jest eksperymentalnym filmem o przestrzeni pomiędzy światem naturalnym a technologią, której używamy do uchwycenia i powielania rzeczywistości. Porusza kwestie frustracji i ograniczeń związanych z próbami odtworzenia świata wokół nas za pomocą aparatów fotograficznych, dyktafonów oraz komputerów. Niezależnie od włożonego wysiłku, ograniczenia narzędzi, którymi się posługujemy, zmuszają nas do tworzenia wyłącznie przetworzonych obrazów tego, co rejestrujemy.
.
czytaj więcej
Etnograficzny film-mozaika o afrykańskiej modzie w stolicy Ghany. Powrót afrykańskich nadruków wpływa na system mody w mieście Accra. Podążając za projektantem mody Allanem i jego żoną Cynthią, poznajemy wielką różnorodność indywidualnie szytych ubrań i hybrydowych stylów, sposobów ubioru Afrykańczyków oraz wyrażania kultury poprzez strój. Proces szycia ubrania obrazuje mariaż materiału z projektem, tradycji z kreatywnością oraz męża z żoną.
czytaj więcej
Teledysk do piosenki „Up In The Air” pokazujący oryginalne i dynamiczne flow rapera Lil Ronny Motha F z Dallas, w Teksasie.
czytaj więcej
Portret ostatnich mieszkańców wyspy Santa Clara w San Sebastian. We wrześniu 2014 r. tamtejsza latarnia morska obchodziła swoją 150. rocznicę, jednak przez ostatnie 45 lat pozostawała pusta. Kim byli ludzie, którzy w niej mieszkali? Przez dwadzieścia lat właściciel latarni José Manuel Andoin wraz ze swoją matką Maríą Torralbo żyli na wyspie w odosobnieniu i trudnych warunkach, oddaleni zaledwie 500 metrów od miasta San Sebastian. „Ur Artean” to wciągająca historia tajemniczej relacji pomiędzy upartą matką i dobrze ułożonym synem, który kiedyś był mistrzem olimpijskim.
czytaj więcej
Akcja filmu rozgrywa się w centrum danych Pionen, dawnym bunkrze z okresu Zimnej Wojny zakopanym w Sztokholmie 30 metrów pod ziemią. Obecnie przechowuje się tam serwery klientów Wikileaks i The PirateBay. Ten niezwykły film został nakręcony na taśmie 16mm i wykorzystuje estetykę science fiction idealnie pasującą do tego miejsca – z jednej strony schronienia czarnych charakterów w stylu Bonda, z drugiej retrofuturystycznego statku kosmicznego. Dzieło podejmuje bardzo ważną refleksję dotyczącą prywatności, kontroli i wolności w wirtualnym świecie.
czytaj więcej
Historia nietypowej amerykańskiej rodziny i pewnej czarownicy. Intrygujące połączenie czarnej komedii i horroru w czarno-białej stylistyce.
czytaj więcej
Zwykły dzień irańskich kobiet w ich odizolowanym wagonie metra..
czytaj więcej
Przerażający włoski horror o dziewczynie, która zostaje stopniowo osaczona przez śmierć. Wszystko to ma związek z jej mroczną przeszłością. Na uwagę zasługują nocne zdjęcia i klaustrofobiczne pomieszczenia.
czytaj więcej
Nietuzinkowy polski dokument opowiadający o rodzimych pogromcach duchów, którzy niestrudzenie badają zjawiska paranormalne. Film łączy w sobie komizm z prawdziwą grozą. Jak pisał William Szekspir: „Są dziwy w niebie i na ziemi, o których ani śniło się waszym filozofom”.
czytaj więcej
,,Ja jestem na pograniczu, ty jesteś na pograniczu, wszyscy jesteśmy na pograniczu.
Brzmi to jak piosenka dla dzieci, ale nią nie jest. Ciao, jestem Leo, miło mi cię poznać!” Ten niezwykle interesujący i pomysłowy słoweński dokument w reżyserii Leo Černica opowiada o przekraczaniu ograniczających i zniewalających nas granic i barier.
czytaj więcej
Produkcja: Polska 2017
Film dokumentuje jeden z największych cmentarzy w Europie, znajdujący się w Szczecinie i będący jednocześnie parkiem miejskim. Ta enklawa ciszy, spokoju i imponującej zieleni oraz bogactwa fauny pełna jest życia, co stoi pozornie w sprzeczności do jej funkcji nadrzędnej, czyli miejsca spoczynku umarłych. Refleksja pod postacią głosu towarzysząca obrazom cmentarza pochodzi z wykładu fizyka i teoretyka Nassima Harameina.
czytaj więcej
Pierwszy w pełni autorski film Davida Lyncha. Sensoryczny, dwuznaczny i hipnotyzujący obraz wyniósł Lyncha do panteonu najważniejszych reżyserów XX wieku. A cała historia zaczyna się od znalezienie ludzkiego ucha.
czytaj więcej