22.10.2017, Niedziela, 17:00
Kino Zamek, Korsarzy 34 (Gdzie to jest?)
Blok tematyczny: Konkurs Europejski '17
Film składa się z 9000 ujęć, ożywiających 67-kilometrowy pas granicy niemiecko-duńskiej. Po długotrwałych krwawych konfliktach na tym terytorium, granica ta stała się ostatecznie miejscem pokojowym. Jej przebieg został ustalony w przeprowadzonym w 1920 r. referendum. Poszukiwanie najlepszej formy określania granic za pomocą demokratycznych środków jest procesem unikatowym w skali światowej.
czytaj więcej
Film zrealizowany podczas „lata migracji”, które miało miejsce w 2015 r. System Schengen został zawieszony na kilka tygodni i zamożne kraje europejskie tymczasowo otworzyły swoje granice uchodźcom. Film zrealizowany jest w formie brawurowej animacji, w której koncentracja widza nagrodzona zostaje pokazem graficznych możliwości, ciągiem zaskakujących skojarzeń i uniwersalnością przekazu. Dywagacja o potencjalnie wyobrażonym świecie bez granic nasuwa niezwykle ważne pytanie, czy istnieje możliwość wyrwania się ze znanej nam rzeczywistości, której rytm wyznaczają granice.
czytaj więcej
Społeczeństwa odrzucają ,,innych” z jakichś zazwyczaj absurdalnych powodów. W Polsce Żyd czuje się obco i jak obcy jest traktowany. Ten sam Żyd staje się obcym również w Izraelu, kiedy wychodzi na jaw, że nie jest obrzezany. ,,Józio, chodź do domu” to historia dziecka ludzi ocalałych z Holokaustu, które zostaje odrzucone wiele razy – zarówno przez Polaków, jak i Żydów. Bohater po raz pierwszy od 54 lat podróżuje do rodzinnego Wałbrzycha, tylko po to, żeby odkryć, że jego dom tak naprawdę nie istnieje. Muzykę do tego filmu skomponował Mikołaj Trzaska.
czytaj więcej
Kasia jest dziewiętnastoletnią Ukrainką, która żyje z dwa lata starszym Emilem pochodzącym z Polski. Młody mężczyzna dotychczas pracował jako kierowca ciężarówki. Pewnego dnia postanawia zrezygnować z pracy i razem z Kasią zarabiać sprzedając swoje życie intymne w Internecie. Oboje zarabiają pieniądze na portalu oferującym widzom seks na żywo. Emil waha się, czy powiedzieć o tym kontrowersyjnym zajęciu ojcu. Maciej Jankowski stworzył bardzo odważny dokument o młodych ludziach, którzy poszukują swojego miejsca w życiu.
czytaj więcej
Wyobraź sobie, że znajdujesz się w Grecji i dryfujesz po Morzu Jońskim. Pozostawiony na pastwę losu kapryśnemu morzu, unosisz się w kierunku brzegu niezamieszkałej wyspy Zeus. Film Niny Schipoff odznacza się przepięknym, realistycznym kadrowaniem morskich głębin, dzięki którym widz może poczuć się tak, jakby sam był wewnątrz oceanu. ,,stranding” posiada też głęboką i pozbawioną słów refleksję na temat dwóch światów – wody i lądu. W jaki sposób można wyznaczyć ich granicę?
czytaj więcej
,,Ja jestem na pograniczu, ty jesteś na pograniczu, wszyscy jesteśmy na pograniczu.
Brzmi to jak piosenka dla dzieci, ale nią nie jest. Ciao, jestem Leo, miło mi cię poznać!” Ten niezwykle interesujący i pomysłowy słoweński dokument w reżyserii Leo Černica opowiada o przekraczaniu ograniczających i zniewalających nas granic i barier.
czytaj więcej