Filmy
- Krzyżoki, 19'27"
W pewnej wsi w okolicach Opola trwają obchody Niedzieli Wielkanocnej. Ludzie zbierają się przed kościołem, ale tłoczą się tu również konie. To tradycyjny element obchodów świąt, na które składają się modlitwy, konny objazd wokół pobliskich zabudowań oraz żarliwe śpiewy zakrapiane alkoholem. Enigmatyczny montaż i czarno-białe zdjęcia oddają podniosłą atmosferę święta. Sacrum łączy się z profanum.
Autorzy:
- Let’s go to Antarctica!, 5'
Carlos jest człowiekiem. Obecnie jest na wakacjach na Antarktydzie. Pingwinom, które nie mają aparatów, będzie bardzo trudno zapamiętać Carlosa.
Autorzy:
- The Steppes of Khazar, 6'49"
Losy chazarskiego narodu opowiedziane przez tych, którzy ich podbili – luźno oparte na „Słowniku chazarskim” Milorada Pavica.
Autorzy:
- Under The Dress, 23'
Komiczna podróż Aleksandra ku samopoznaniu i akceptacji poprzez ucieczkę retro drag queen. Aleksandr rozpoczyna olśniewającą przemianę w drag queen, w której odgrywa swoją własną rolę: postaci, która poszukuje swojej tożsamości. Zawieszony w występie między rzeczywistością a fikcją, konfrontuje się ze swoim pojmowaniem seksualności, płci i z własną przeszłością. „Under the Dress” jest ćwiczeniem mise-en-scène, bliskim Wernerowi Schroeterowi, ultrawspółczesną formą żądania usankcjonowanego prawa do jakiejkolwiek formy tożsamości seksualnej.
Autorzy:
- Untitled (a refusal of leave to land), 28'20"
Eseistyczny film krótkometrażowy o więźniu obozu wojennego podczas II wojny światowej, przemyśle zbrojeniowym na terenie Ruhry i relacji pomiędzy pamięcią indywidualną i kolektywną. Film jest oparty na wspomnieniu z dzieciństwa artysty, który znalazł skamieniały amonit będący niegdyś częścią torów kolejowych.
Autorzy:
- Across the Andes, 25'
Rodzeństwo Anna i Henrik Dahlbringowie siedem lat po samobójstwie swojego ojca spotyka się, by porozmawiać o nim i o jego wpływie na ich życie.
czytaj więcejAutorzy:
Goście:
- Aleksandr M. Vinogradov
Karelski reżyser filmowy urodzony na północy Rosji. W 2002 r. przeprowadził się do Moskwy, a w 2012 r. ukończył Moscow Film School. W 2013 r. rozpoczął studia magisterskie dla dokumentarzystów DocNomads. Po zakończeniu nauki poświęcił się artystycznej stronie filmu i rozpoczął studia magisterskie ze sztuk wizualnych na LUCA School of Arts. Poza studiami zajmował się tworzeniem i produkcją dwóch filmów fabularnych. Jego praca magisterska dotyczyła męskiej nagości w sztukach wizualnych oraz jej ewolucji we współczesnym społeczeństwie.
Filmografia
Music Time (2017)
Call Me Chaos (2016)
Listapad (2016)
Message to men (2017)
Filmography
Music Time (2017)
Call Me Chaos (2016)
Listapad (2016)
Message to men (2017)
czytaj więcej - Marian Mayland
Urodził się w 1988 r. w Bocholt, w Niemczech. Od 2013 r., gdy ukończył studia z malarstwa, pracuje postkonceptualnie z różnymi mediami. Ma dyplom magisterski z Basel’s Art Institute i brał udział w programie podyplomowym KKH Stockholm „Filozofia w kontekście sztuki”, prowadzonym przez Petera Osborne’a. Jego filmy krótkometrażowe były wyświetlane w różnych okolicznościach w całej Europie. Ostatnio były pokazywane m.in. na IDFA Amsterdam, Kasseler Dokfest i Internationale Kurzfilmtage Oberhausen.
Filmografia
Eine Kneipe auf Malle / A bar on Majorca (2017)
czytaj więcej - Sofiia Melnyk
Urodziła się w 1988 r. w Kijowie. Chodziła na kursy ze sztuki i animacji, pracowała jako animatorka i ilustratorka. W 2014 r. studiowała animację na Filmakademie Baden-Württemberg. Interesują ją głównie klasyczna animacja rysunkowa i ilustracja.
Filmografia
12RidniMonth: November (2017)
Magical power of art (2014)
czytaj więcej - Anna Gawlita
Nagrodzona jako najlepsza producentka na Festiwalu Era Nowe Horyzonty (2008) i Krakowskim Festiwalu Filmowym (2017). Obecnie pracuje nad debiutem artystki wizualnej Agnieszki Polskiej – filmem fabularnym pt. „Hura, wciąż żyjemy”. „Krzyżoki” to jej samodzielny debiut reżyserski.
Filmografia
Festiwal (2017)
czytaj więcej - Gonzaga Manso
Nazywam się Gonzaga, jestem reżyserem i fotografem, pracuję głównie w reklamie i sztuce. Miałem przyjemność pracować dla takich klientów, jak Pepsi, Movistar, Sony czy Smart oraz z takimi agencjami, jak DDB, McCann-Erickson, BBDO Counterpoint i TBWA. Niektóre z tych prac zostały nagrodzone na ważnych międzynarodowych festiwalach, inne – nie. Jako reżyser zdjęć pracowałem z prestiżowymi hiszpańskimi reżyserami, takimi jak Javier Fesser, Borja Cobeaga czy Julio Medem.
czytaj więcej - Henrik Dahlbring
Nagradzany twórca filmów. Urodził się 18 października 1995 r. w Göteborgu, w Szwecji. Pisze, reżyseruje i animuje. Pasjonuje się filmem i ma w sobie ciekawość nowych środków wyrazu. Wśród filmów Henrika można znaleźć zarówno realizm, jak i bajkowe animacje, a także wszystko, co pomiędzy. Często zajmuje się takimi tematami, jak choroby psychiczne i męskość. Henrik był jeszcze młody, gdy jego filmy były wyświetlane na całym świecie, a on sam był członkiem jury na licznych festiwalach filmowych.
Filmografia
Something Finally Happens (2016)
czytaj więcej
The Prison Calls (2014)
Mapka dojazdu:
Znajdujesz się na stronie archiwalnej. Przejdź do serwisu aktualnej edycji Festiwalu.Program na 26.10.2019
- 17:30 - 19:30, Kino Zamek, Konkurs Europejski '19 - blok 2
- 20:00 - 22:00, Kino Zamek, Konkurs Europejski '19 - blok 3
Udostępnij:
- Let’s go to Antarctica!, 5'